Vrtaric  
 
 
EGIPAT 2003.
Egipat - IstorijaTurska-Kusadasi
Faraon Akinton, Amenhotep ili Amenofis IV, Akhenaten 1369-1332 p.n.e.

Amenofis IV - Akinton

Akhenaten je bio poznat kao kralj heretik. Bio je 10. kralj 18-te dinastije.
Egiptolozi još uvek pokušavaju da proniknu šta se tačno dešavalo za vreme njegovog života i vladavine. Zašto se ne zna biće vam jasnije kad pročitate ostatak teksta o ovom interesantnom vladaru Egipta.

Kad je Akinton došao na vlast bio je to period vrhunca moći Egipatske imperije. Egipat nikad nije bio bogatiji, snažniji i sigurniji.

Akinton i njegova familija su živeli u religijskom centru Egipta u Tebi - gradu boga Amuna. Hiljade sveštenika je služilo bogove. Bio je to unosan "biznis" tog vremena i mnogi su "zarađivali za 'leba" služeći i slaveći bogove.

Sve indicije su da je Akinton kao dete bio bolesta. Čini se da je bolovao od Marfanovog sindroma. To je genetički defekt koji oštećuje vezivna tkiva u telu. Simptomi su: kratko telo, dugačka glava, vrat, ruke, noge i stopala sa otežanim govorom, istaknutim trbuhom i slabim mišićnim tonusom. Oboleli često ima neuobičajenu visinu i slabe aorte koje mogu lako da puknu i vrlo mladi umiru. Ako je Akinton imao tu bolest verovatnoća da će njegove ćerke takođe naslediti tu bolest bila je 50:50 i to je razlog zašto su njegove ćerke prikazivane sa sličnim simptomima.

Akinton je bio sin Amenhotepa III i kraljice Tiye, poticali su od Jevreja. Najveća statua u kairskom muzeju prikazuje Amenhotep III i porodicu. On i kraljica Tiy (izgovara se "Ti") imali su 4 ćerke i dva sina. Prvi sin Tutmoses je kasnije imenovan za vrhovnog sveštenika Memfisa. Drugi sin, Amenhotep IV (kasnije se nazvao Akhenaten ili Akinton) izgleda da je bio ignosrisan od ostatka porodice. Nisu ga prikazivali na portretima i nikad ga nisu izvodili na javna mesta i javne manifestacije (pitam se zašto?). Kao da nije postojao a istovremeno je bio majčin miljenik.

 

Akinton i kraljica Ti

Godine 1352 p.n.e. Akinton je nasledio presto svog oca Amenhotepa III koji je umro. Akinton je bio još tinejdžer ali to je bila želja njegove majke. Po nekim verzijama jedno kratko vreme je delio tron sa ocem.

Akintonova vladavina trajala je 16 godina. Bio je to početak teških vremena za Egipat. Mnogi naučnici tvrde da je Akhenaten bio kriv za taj pad ali postoje dokazi da je pad počeo i pre njegovog dolaska na vlast.

Akinton je u principu poznat po tome što je mnogobožačku religiju Egipćana promenio u monoteističku koja je za centralnog i jedinog boga postavio boga Aten-a, boga sunčevog diska. Ovo je učinio najverovatnije da bi oslabio moć sveštenstva. Po toj novoj religiji faraon je bio veza sa vrhovnim bogom a ne sveštenici, kao do tada. To je automatski smanjilo moć pojedinih hramova odnosno sveštenika koji su tu služili kao spona sa bogovima.

Akinton je izgradio hram "svom" bogu Aten-u odmah do istočnog ulaza hrama u Karnaku, ali pogađate, koegzistencija nije mogla dugo da potraje. Ubrzo je zabranio kult Amuna, zatvorio njegove hramove i preuzeo imovinu. Poslao je svoje zvaničnike da uništavaju spomenike Amun-a i sveta mesta posvećena ovom bogu. Te aktivnosti su bile totalno suprotne dotadašnjoj tradiciji tako da je narastao otpor.

PORODICA

Akintonova Velika kraljevska supruga je bila Nefertiti.

Kraljica Nefertiti se često spominje kao "Najlepša žena na svetu". Berlinska bista, koju vidimo iz dva ugla, je najpoznatija skulptura kraljice Nefertiti. Pronađena je u radionici poznatog skulptora Thutmosisa, i veruje se da je to bio skulptorov model izrađen u krečnjaku koji je naknadno bogato ofarban.

Nefertitino poreklo je nejasno. Neki tvrde da je bila ćerka kraljice Tiy a drugi opet tvrde da je bila Akintonova rođaka. Njena "kuma" je bila žena vezira Ay-a koji je pa opet mogao da bude Tyin brat. Ay je ponekad sebe zvao "Kum", što bi moglo značiti da je bio Akintonov tast. Međutim Ay se nikad nije predstavljao kao Nefertitin otac, iako je Nefertitina sestra, Mutnojme, prikazivana na prominentnim mestima na dekoracijama u grobnici Aya. Nikad se neće saznati kakva je krvna veza postojala među njima - a verovatno ni oni sami nisu znali :)

Gornji reljef prikazuje porodično Akintona, Nefertiti, i princeze Meretaten, Mekeaten, i Ankhesenpaaten kako slave Atena. Akinton se nagnuo da poljubi Meretaten, a Mekeaten sedi u krilu majke i gleda je sa ljubavlju.

Ankhesenpaaten, najmanji od njih, sedii na Nefertitinom ramenu i igra se njenom minđušom. Na vrhu kompozicije, bog-sunce Aten, predstavljen krugom, pruža zrake života kraljevskoj porodici.

Prihvaćeno je verovanje da su Akinton i Nefertiti imali šest ćerki. Nijedan sin nikada nije predstavljen na nekom reljefu.

Imena ćerki su bila: Meritaten (1349) - Meketaten i Ankhenspaaten (1346) - Neferneferuaten (1339) - Neferneferure i Setepenre (1338).

1337 porodica je prikazana poslednji put.

1336 Meketaten je umrla na porođaju.

1335 Nefertiti nestaje i pretpostavlja se da je umrla.

Ovaj krečnjački reljef prikazuje Akintona, Nefertiti, i dve njihove ćerke kako prilažu poklone Atenu. Reljef je iz njihove kraljevske grobnice u Amarnaju. Akinton i Nefertiti nose cveće da ga polože na sto ispod "životnih zraka" boga Atena. Likovi su prikazani u groteksnom obliku karakterističnom za rani Amarna period.


AKINTONOVE VIZIJE

Akinton je imao viziju sunčevog diska između dve planine i imao osećaj da ga bog vodi ka promenama. Bog Aten mu se pojavio u obliku sunčevog diska - svetlosti i uputio ga da izgradi grad između dve planine. U šestoj godini svoje vladavine Akinton odbacuje bogove Tebe i praktično uvodi monoteizam i preko noći poništava 2000 godišnju tradiciju i verovanje Egipćana.

 

PERIOD AMARNE

Odlaskom iz Tebe i gradnjom novog grada, na mestu koje do tada nije bilo posvećeno ni jednom bogu Akinton pokušava da napravi totalni otklon od dotadašnje tradicije. Grad je izgrađen negde na polovini tadašnjeg Egipta, nekih 300 km severno od Tebe, na pola puta između Tebe i Memfisa. Grad je nazvao Akhenaten - Atenov horizont.

Danas je grad poznat kao El-Amarna.

U suštini on je postao lider kulta koji je poveo svoje sledbenike u planine i pustinju da bi stvorio novi raj.

Nefertitina uloga u svim tim zbivanjima je bila jako važna. Nefertiti, čije bi ime u prevodu glasilo "dolazi lepotica" kao deo svojih religijskih promena promenila je i ime u Neferneferuaten-Nefertiti što bi trebalo da znači "Savršena od Atenove savršenosti" .

Sledeći primer svoje žene i Amenhotep IV menja svoje ime u Akinton (negde u vreme 5. godine svoje vladavine).

1342 p.n.e. administrativno sedište Egipta se seli u grad Akhetaten.


UMETNOST

Akinton je vršio promene i u hiljadugodišnjoj istoriji umetnosti u Egiptu.

Prvo prikazi Amuna i drugih bogova se zamenjuju  likom Atena, solarnog diska.

Kad je gradio spomenike, na kojima je prikazivan faraon, Akinton više ne koristi idealizovane slike faraona.

Postala je moda da se faraon i cela porodica prikazuju sa izduženim glavama, licima, prstima i širokim kukovima. Umetnici Amarne dobili su slobodu da prikažu scene iz pravog života faraona, nešto što se nikad ranije nije dešavalo.

Hramovi su bili prekriveni likovima Atena i sunčanih diskovikoji su puštali svoje zrake na ruke koje su držale ankove (egipatski krst koji predstavlja hijeroglifski znak za život).

Dakle Akinton je bio prvi faraon koji je prikazivao sebe i članove porodice onako kako stvarno izgledaju.

Akinton prikazan kao Sfinga koja obožava Aten


Akinton i porodica na "prozoru prikazivanja"


KRAJ

Akinton je živeo u svom snu u Amarni deset godina dok su se stvari oko njega pogoršavale. Bio je izolovan od pravih problema ljudi oko sebe. Akinton je zanemario spoljnu politiku i dozvolio da se neke ranije osvojene teritorije otcepe.

1335 p.n.e. Nefertiti, Akintonova supruga nestaje - najverovatnije umire. Umire i majka Tiy kao i "druga" žena Kia. Ovo i smrt ćerke čine ga usamljenim i depresivnim.

Nefertitin nestanak koincidira sa iznenadnom pojavom mladog čoveka po imenu Smenkhkare. Smenkhkare, koji je imao svega 16 godina, dobija titulu Neferneferuaten koju je ranije nosila Nefertiti  i postaje ko-vladar sa Akintonom. Bio je oženjen za Akintonovu najstariju ćerku Merytaten.

Nije najjasnije odakle dolazi ovaj mladić i kakva je veza sa Akintonom. Moguće je da je on, kao i Tutankamon, bio sin Akintona i neke drugoe žene - verovatno Kie koju je veoma voleo. Ali to nikada nećemo sa sigurnošću saznati.

Takođe ostaje nejasno da li je  Smenkhkare nastavio da vlada posle Akintonove smrti.

Postoji teorija da je Smenkhkare sin jedne od brojnih Akintonovih sestara. Pošto se Smenkhkare pojavljuje u isto vreme kad Nefertari nestaje postoji teorija da su oni jedno te isto. Nefertiti je uistinu imala mnogo više vlasti od ostalih žena kraljica u Egiptu i često je nosila krune koje su inače bile rezervisane za kraljeve. Zato neki smatrajunije da se ona prerušila u muškarca i delila kraljevstvo sa Akintonom. Ipak, i za Amarna familiju bi bilo previše da Nefertiti izigrava muškarca i da se uda za vlastitu ćerku. I ne samo to, jer bi u tom slučaju moralo da se zanemari postojanje Smenkhkarea čije je telo pronađeno u grobu 55.

Smenkhkarea je nasledio Tutankamon - u svetu najpoznatiji faraon koji je inače bio verovatno jedan od najbeznačajnijih, ali više o tome u poglavlju Tutankamon.

Još jedna stvar je interesantna - posle manje od 100 godina pojavio se još jedan prorok koji je propovedao monoteizam - Mojsije! (Ali o tome više kad se vratim sa puta u Izrael :) )

 

 
Counter
2478

izrada&dizajn: www.metropola.co.yu